Przeskocz do treści

Andrzej Pilipiuk w Mikołowie

plikpiuk jpegMiejska Placówka Muzealna zaprasza na:
"Między historią, a fantastyką - spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem"
W czwartek 02.03 o godzinie 17.00

Andrzej Pilipiuk Z wykształcenia archeolog. Pisarz i publicysta z Krakowa, laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002.

Pilipiuk najbardziej znany jest z wykazującego w pewnym stopniu cechy gawędy cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza.

Debiutował opowiadaniem Hiena (?Fenix? 2/1996), w którym po raz pierwszy pojawiła się postać Jakuba. Od tego czasu Pilipiuk napisał kilkadziesiąt innych opowiadań z tego cyklu, wydanych w ośmiu zbiorach

Innymi utworami Pilipiuka jest cykl o kuzynkach Kruszewskich oraz Michale Sędziwoju, alchemiku który zgodnie z legendami zapewnić miał sobie nieśmiertelność dzięki odkryciu tajemnicy kamienia filozoficznego, gdzie Pilipiuk połączył elementy fabularne oparte na wiedzy historycznej z najnowszymi osiągnięciami naukowymi i technologicznymi, oraz cykl Norweski dziennik, opowiadający o przygodach Tomasza Paczenki, cierpiącego na amnezję młodego uciekiniera z Polski Ludowej. Andrzej Pilipiuk wydał też w latach 1999-2005, pod pseudonimem Tomasz Olszakowski, 19 tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika.

Zbory opowiadań tzw. ?bezjakubowych? ? to kawałek prozy pisanej bardziej na poważnie. Wśród krytyków uchodzą za najlepszą część twórczości Pilipiuka. Większość tekstów eksploruje tematykę historyczną. W kolejnych książkach oprócz bohaterów jednorazowych pojawiają się trzy postaci: syn zesłańca, lekarz epidemiolog, doktor Paweł Skórzewski, współczesny archeolog ? paranoik Tomasz Olszakowski oraz Robert Storm ? współczesny nam oderwany od rzeczywistości detektyw, poszukiwacz antyków i kolekcjoner osobliwości.

Andrzej PILIPIUK w Mikołowie 02.03. 2017 g.17.00
Miejska Placówka Muzealna ul Miarki 15 "Biały Domek"

https://www.facebook.com/events/101779737013404/

Dodaj komentarz