Kapliczka przy ulicy Cmentarnej

IMG_8604Na posesji pana Bolesława w Mikołowie przy ulicy Cmentarnej znajduje się kapliczka, którą postawiono tu prawdopodobnie w XVIII wieku. Przez lata wielokrotnie przebudowywana,  obecną formę przyjęła na początku XX wieku. Od kiedy przebiegająca pod cmentarzem droga przestała spełniać swoją funkcję, kapliczka zaczęła popadać w ruinę. Pan Bolesław w profesjonalny sposób rozpoczął jej renowację. W sobotę 15.08 odwiedziliśmy go wraz z burmistrzem Stanisławem Piechulą, by zobaczyć, jak obiekt odzyskuje dawną świetność. Podczas renowacji dachu odnaleziono butelkę zawierającą dwa listy świadczące o przeprowadzanych tu na przestrzeni XX wieku remontach. Starszy list pochodzi z 1907 roku, sporządzony w języku niemieckim, podpisany przez Ludwika Paducha – mikołowskiego bednarza. Drugi zaświadcza o remoncie przeprowadzonym w 1946 roku przez rodzinę Stroińskich. Listy zostały przekazane Miejskiej Placówce Muzealnej i w najbliższym czasie zostaną poddane renowacji.

Kapliczka przed remontem oraz w trakcie i po zakończeniu renowacji

IMG_8864  IMG_8614

Listy z butelki