Śląski Okręg Armii Krajowej – spotkanie z Wojciechem Kempą

kopia-1Miejska Placówka Muzealna zaprasza na spotkanie z Wojciechem Kempą autorem książki "Okręg Śląski Armii Krajowej". Spotkanie będzie okazją do dyskusji o postaciach, wydarzeniach i wątkach związanych z Mikołowem i okolicą.

Zapraszamy w czwartek 13.10 o godzinie 18.00
Miejska Placówka Muzealna /Biały domek/ Ip.
ul Karola Miarki 15
Mikołów

Wojciech Kempa pisze:
Pierwsze trzy tomy opracowania Okręg Śląski Armii Krajowej to plon mojej wieloletniej pracy. Liczę, że uda mi się dzięki niemu przynajmniej częściowo ocalić od zapomnienia wysiłek i ofiarę dziesiątków tysięcy ludzi, których poświęcenie i odwaga osiągnęły poziom wręcz niespotykany. A wiedzieć trzeba, że na tym terenie panowały warunki szczególne, które starałem się w niniejszej pracy naświetlić, a które to sprawiły, że działalność konspiracyjna była tu bez porównania trudniejsza aniżeli w innych regionach Polski i związana była z o wiele większym ryzykiem. Mało kto zdaje sobie dziś sprawę z tego, jak ogromną cenę zapłacili miejscowi Polacy za wierność Ojczyźnie.
Urodziłem się 29 marca 1966 r. w Siemianowicach Śląskich i tu też obecnie mieszkam. Jestem Ślązakiem z dziada - pradziada. Moi pradziadkowie walczyli w Powstaniach Śląskich o złączenie śląskiej ziemi z Polską, przy czym mój pradziadek po mieczu, Euzebiusz Kempa, stał na czele gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w Łabędach, a także był pierwszym komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska w tej miejscowości (dziś będącej dzielnicą Gliwic). W III Powstaniu Śląskim początkowo dowodził kompanią powstańczą, a następnie pełnił funkcję oficera w Oddziale II (wywiad) Grupy Środkowej. Dziadek mój, Konstanty Kempa, był oficerem Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Aresztowany przez Niemców, został skazany na karę śmierci i stracony w KL Auschwitz. Ukończyłem studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jestem autorem szeregu publikacji historycznych - w większości dotyczących Powstań Śląskich oraz Armii Krajowej. Wśród nich są pozycje książkowe:

- Na przedpolu Warszawy (rok wyd. - 2008)

- Śląscy Czwartacy (rok wyd. - 2010)

- Śladami bolesnej przeszłości. Śląskie tropy w KL Auschwitz (rok wyd. - 2011, jako współautor)

- Okręg Śląski Armii Krajowej (2016)

Jestem nadto współautorem cyklu filmów biograficznych „Siemianowiccy Dowódcy", który składa się z czterech filmów:

- Podpułkownik Tadeusz Majcherczyk - Zdan

- Pułkownik Jan Emil Stanek

- Porucznik Walenty Fojkis

- Podporucznik Karol Gajdzik"