Przeskocz do treści

17. września obchodzona jest rocznica zamordowania przez hitlerowców na mikołowskich Groniach dwunastu działaczy społecznych, powstańców śląskich i harcerzy z Mikołowa i Wyr.

O tragicznych wydarzeniach sprzed 85 lat możecie Państwo przeczytać w przygotowanej z tej okazji broszurze historycznej przygotowanej przez Mikołowskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum w Mikołowie. Tekst został opracowany przez dr Bronisławę Jeske - Cybulską z MTH.

Link z publikacją: https://drive.google.com/file/d/13pmO7B6tyq4vJGqXK_Eq3NzD-R2TXG5s/view?usp=sharing

W 85. rocznicę tamtych wydarzeń zapraszamy wszystkich o godzinie 14.00 na Mszę Świętą w Bazylice św. Wojciecha. Następnie nastąpi przejazd pod pomnik na Groniach oraz uroczyste złożenie kwiatów w asyście pocztów sztandarowych

O godzinie 16.00 zapraszamy do Muzeum w Mikołowie na wykład dr Bronisławy Jeske – Cybulskiej oraz dr Grzegorza Bębnika poświęcony okolicznościom zbrodni.

Współorganizatorem wydarzenia jest Mikołowskie Towarzystwo Historyczne

Zapraszamy do udziału w grze terenowej!

Fundacja Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude realizuje projekt, w ramach którego przy współpracy z Muzeum w Mikołowie oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Mikołowie na terenie naszej miejscowości od 2 do 7 września organizowana jest gra. Można w niej wziąć udział jednorazowo w dowolnym momencie w godzinach otwarcia głównej siedziby biblioteki.

Jak zagrać?

1. Zgłoś się do biblioteki i pobierz materiały dla uczestników.

2. Podążaj za wskazówkami i szukaj kodów QR albo czerwonych wstążek w miejscach zaznaczonych na mapie.

3. Wykonaj wszystkie zadania i zgłoś się po odbiór nagrody.

Do wzięcia udziału w grze niezbędne jest posiadanie telefonu z dostępem do internetu.

Nagrody gwarantowane dla każdego uczestnika oraz nagrody główne ufundowały Porcelana Bogucice i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest o co powalczyć!

Projekt „Gryfne beboki i straszydła śląskie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.