Pomnik Dwóch Cesarzy w Mikołowie był symbolem niemieckiej obecności i lojalności wobec Cesarstwa Niemieckiego. Został odsłonięty 12 maja 1908 roku z inicjatywy stowarzyszenia byłych żołnierzy Kriegerverein, które działało w mieście od 1873 roku. Monument upamiętniał cesarzy Wilhelma I i Fryderyka III. Składał się z trzech cokołów – środkowy zwieńczony był rzeźbą pruskiego orła w locie, a boczne zawierały popiersia cesarzy. Pomnik znajdował się na południowej części rynku i był jedynym świeckim monumentem w mieście w tamtym czasie. Po zakończeniu I wojny światowej, 31 grudnia 1918 roku, grupa mikołowian związanych z ruchem niepodległościowym zniszczyła pomnik, strącając popiersia. Pruskiego orła usunięto później, a jego miejsce zajęło godło Polski z napisem „Polska – ojczyzną naszą”. Pozostałości pomnika zniknęły z rynku na przełomie lat 20. i 30. XX wieku.